Колоноскопія – це маніпуляція, яка дозволяє лікарю дослідити будову та стан товстого кишківника. Дослідження проводиться в ендоскопічному кабінеті. М'який еластичний зонд,  товщиною, як вказівний палець, акуратно через задній прохід просувається по просвіту товстого кишківника.

 

Для чого виконують колоноскопію?

Дане дослідження проводиться для виявлення та уточнення захворювань, які проявляються проносом, кровотечею, тривалими запорами. Для виявлення поліпів, запалення слизової товстого кишківника, для виключення онкозахворювань, для контролю після видалення поліпів. Також необхідно обстежувати пацієнтів, які не пред'являють ніяких скарг, однак якщо у їхніх близьких родичів було виявлено онкозахворювання кишківника, особливо це стосується осіб, старших 50 років - огляд необхідно проводити 1 раз на 2 роки.

 

Підготовка

Пацієнт повинен розуміти, що для правильного та якісного огляду товстий кишківник повинен бути повністю звільнені від вмісту. Для цього необхідний прийом проносних засобів і споживання або введення (за допомогою клізм) великої кількості рідини. Чітку інструкцію з підготовки кишки Вам дасть Ваш лікар.

Наш варіант підготовки Мовіпрепом :

Придбати в аптеці 2 пакети МОВІПРЕПУ. Прийом препарату починають о 17.00, випиваючи розведений літром води пакет маленькими порціями протягом години, потім наступний пакет і т.д. Очищення кишечника очікується через 1 годину. Дослідження проводиться вранці.

 

Як проходить дослідження

Процедура зазвичай, добре переноситься і рідко може спричиняти неприємні відчуття та біль. Хворий може відчувати тиск, розпирання в животі (адже в просвіт кишківника надувається повітря). В нас є можливість цю маніпуляцію проводити під внутрішньовенним знечуленням, в цьому випадку всі неприємні відчуття будуть нівельовані. Колоноскопія проводиться на лівому боці і на спині і зазвичай триває від 15 до 60 хвилин. Лікар оглядає кишківник при введенні ендоскопа і при витягуванні його з кишки.

 

 

Якщо лікар-ендоскопіст виявляє патологічні зміни, які потребують більш детальної оцінки, тоді виконується біопсія (взяття - відщипування шматочка тканини) для гістологічного аналізу – безболісна (в людини нема больових  рецепторів в кишці) та безпечна маніпуляція. При виявленні поліпів їх можна видаляти через колоноскоп. Іноді, потрібно декілька разів провести колоноскопію для видалення поліпів (множинні поліпи або поліп дуже великих розмірів). Під час колоноскопії також можна виявити джерело кровотечі, та зупинити її. Слід зазначати, що взяття біопсії не передбачає наявності раку, проте видалення поліпів прямої і товстої кишки це важливі засоби (методи) для запобігання коло-ректального раку.

 

 

Відразу після колоноскопії лікар поінформує Вас про результати обстеження (віддасть висновок та диск з відеофайлом). Якщо була взята біопсія діагноз можна буде уточнити (за результатами пат гістологічного дослідження) лише через 6-10 днів. Відразу після процедури можливе почуття здуття, розпирання в животі за рахунок повітря, що нагнітається під час огляду кишки. Самопочуття поліпшується після відходження газів. Прийом їжі і відновлення Вашої звичайної життєдіяльності можливі в той же день після від'їзду з лікувальної установи. Якщо ж проводилася внутрішньовенна анестезієя, то цей час може тривати від 20 хвилин до 2 годин, залежно від виду анестетика. Процес відновлення і активна діяльність або управління транспортом допустимі на наступний день. При виявленні поліпів в кишці, лікар-ендоскопіст призначить їх видалення або уточнить частоту повторних оглядів.

Додаткова інформація